Hulajnoga - ponadczasowy pomysł na prezent dla dziecka!

Dzieci w dzisiejszych czasach zdecydowanie zbyt wiele czasu przebywają przed ekranem komputera lub telewizora. Pewnie wie to każdy rodzic, ale wcale nie jest tak łatwo zaproponować dziecku jakąś alternatywę dla świata wirtualnego. Warto jednak próbować, gdyż ruch i aktywność fizyczna jest niezbędnym elementem rozwoju każdego dziecka. A może sięgnąć do przeszłości i podarować dziecku hulajnogę?

Dawniej była to jedna z najbardziej popularnych wśród dzieci zabawek. Obecnie przeżywa drugą młodość, gdyż coraz więcej rodziców zaczyna dbać o aktywność fizyczną swoich dzieci. A hulajnoga idealnie ku temu się nadaje. To nie tylko frajda, ale także zdrowa dawka ruchu.

Jaką hulajnogę wybrać?

Na rynku znajduje się wiele modeli hulajnóg. Jak wybrać tą właściwą dla naszego dziecka? Przede wszystkim trzeba dostosować typ zabawki do wieku pociechy. Dla małych dzieci warto wybrać kolorowe hulajnogi z dużą liczbą kolorowych dodatków, które będą przyciągać wzrok dziecka i dostarczać mu dodatkowej porcji zabawy. Ozdobny wiatraczek, dzwoneczek lub dodatkowy schowek na cenne w oczach dziecka przedmioty, pozwolą sprawić, że to właśnie hulajnoga stanie się ulubioną zabawką Twojej pociechy. Dobrym pomysłem jest zakup hulajnogi trójkołowej, która ułatwi małemu dziecku zachowanie równowagi podczas zabawy. Pozwoli to potem na łatwiejszą przesiadkę na dwukołową hulajnogę.

Dla większych dzieci można dobrać klasyczny model hulajnogi na dwóch kółkach z hamulcem przy tylnym kole. Warto wybrać lekki, ale wytrzymały model wykonany z aluminium, bo tylko taki zagwarantuje dobrą zabawę i odpowiednią wytrzymałość sprzętu. Aluminiowa konstrukcja to pewność, że hulajnoga będzie solidnie wykonana i wytrzyma obciążenie dziecka. Z reguły hulajnogi tego typu skierowane są do większych dzieci. Zwróćmy też uwagę na design i malowanie. To ważne, aby zakupiona hulajnoga podobała się dziecku, bo inaczej będzie stała i kurzyła się w kącie. A przecież nie o to nam chodzi!

Na rynku pojawiły się również hulajnogi z powiększonymi kołami, które zapewniają lepsze właściwości jezdne. To propozycja skierowana do dużych dzieci, dla których mniejsze modele hulajnóg już nie wystarczają.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupu hulajnogi?

Aby hulajnoga była bezpieczna dla Twojego dziecka, warto sprawdzić, czy spełnia odpowiednie normy. Wybierajmy hulajnogi ze sprawdzonych źródeł, wykonane z solidnych i wytrzymałych materiałów. Nie warto ryzykować zdrowia dziecka dla zaoszczędzenia kilku lub kilkunastu złotych. Pamiętajmy o sprzęcie ochronnym dla dziecka, które dopiero uczy się jazdy na hulajnodze. Ochraniacza na łokcie oraz kolana i kask na głowę to niezbędne akcesoria do zapewnienia bezpiecznej zabawy.

Dzieci rosną szybko, dlatego przy zakupie warto zwrócić uwagę na możliwość regulacji wysokości kierownicy. Hulajnogi pozbawione tej możliwości szybko staną się za małe i dziecko nie będzie mogło korzystać z nich w komfortowy sposób.

Hamulce to bardzo ważne wyposażenie hulajnogi. Mniejsze modele wyposażone są w hamulec nożny przy tylnym kole. Te większe mogą posiadać hamulce podobne do tych, które montowane są przy rowerach. Hamulce tego typu pozwalają na wyhamowanie hulajnogi za pomocą uchwytów zamontowanych przy rączkach kierownicy.

Twoje dziecko nie będzie bawić się hulajnogą przez cały czas, więc dość ważną kwestią jest sposób jej przechowywania. Większość modeli posiada funkcję składania, która pozwala zaoszczędzić sporo miejsca podczas przechowywania, a dodatkowo pozwala na zabranie hulajnogi na rodzinny wypad za miasto. Złożoną hulajnogę można zapakować do bagażnika samochodu.

Podsumowanie – hulajnoga dla juniora!

Ta klasyczna zabawka z pewnością przyniesie masę frajdy Twojemu dziecku! Hulajnoga jest idealna dla dzieci w praktycznie każdym wieku: dla maluszków, dla których najlepsze będą trójkołowe hulajnogi z dodatkowymi akcesoriami, dla dzieci większych, którym zapewni dużą dawkę ruchu, oraz dla nastolatków, które mogą wykorzystać hulajnogi do wykonywania rozmaitych akrobacji i trików. Pamiętajmy jednak o ostrożności przy wyborze konkretnego modelu – bezpieczeństwo przede wszystkim. Sprawdzone i popularne modele hulajnóg można obejrzeć w zakładce Hulajnogi.