Jak działa lodówka turystyczna?

Samochodowa lodówka turystyczna to gadżet, bez którego nie może odbyć się żaden biwak. Na rynku istnieje kilka rodzajów tego typu urządzeń, dopasowanych do indywidualnych potrzeba klientów. W tym artykule przyjrzymy się zasadzie działania poszczególnych urządzeń oraz wskażemy ich wady i zalety. Mamy nadzieję, że dzięki informacjom tu zamieszczonym, ułatwimy Państwu wybór właściwego modelu lodówki turystycznej.

Rodzaje lodówek samochodowych.

Ze względu na zasadę działania, lodówki turystyczne można podzielić na:
  • torby termiczne,
  • lodówki na wkłady,
  • lodówki elektryczne,
  • lodówki gazowe.

Lodówka turystyczna – ale jaka?

Torby termiczne to najprostszy i najtańszy sposób na transportowanie mrożonych lub schłodzonych produktów. Torba taka posiada warstwę materiału izolującego, najczęściej wykonanego z aluminium, oraz gruby materiał, przez co ograniczona jest wymiana temperatury między otoczeniem a transportowanym produktami. Największą wadą toreb termicznych jest brak funkcji aktywnego chłodzenia. Przed włożeniem produktów do środka, muszą one zostać schłodzone.

Lodówki turystyczne na wkłady utrzymują niską temperaturę dłużej od zwykłych toreb termicznych. Lodówka taka nie wymaga zasilania, ale konieczne jest wymiana wkładów chłodzących, dzięki którym wewnątrz urządzenia utrzymywana jest niska temperatura. Sama lodówka musi pozostać szczelnie zamknięta, jeśli chcemy jak najdłużej zachować wewnątrz niską temperaturę. Urządzenie takie może chłodzić produkty nawet do 12 godzin.

Lodówki elektryczne są urządzeniami najbardziej uniwersalnymi. Dzięki zasilaniu elektrycznemu, lodówka taka może być podpięta zarówno do zwykłego gniazdka elektrycznego, jak i do zapalniczki samochodowej. To sprawia, że urządzenie tego typu można swobodnie przewozić w samochodzie, a na biwaku podpiąć do gniazdka elektrycznego. Turystyczne lodówki elektryczne działają zatem podobnie do zwykłych chłodziarek w naszych domach, co sprawia, że nie trzeba martwić się o wkłady chłodzące lub wcześniejsze obniżenie temperatury transportowanych produktów. Ale to nie wszystko, niektóre modele lodówek elektrycznych mają dodatkową funkcję podgrzewania, przez co lodówka taka może być użytkowana przez cały rok.

Lodówki gazowe to urządzenia droższe od wymienionych poprzednio, ale zapewniające najlepsze chłodzenie w dłuższym okresie czasu. Dlatego lodówki gazowe najczęściej kupowane są przez osoby, które sporo podróżują i potrzepują zabierać ze sobą dużo prowiantu. Działają w oparciu o cyrkulacje amoniaku.

Lodówka turystyczna dostosowana do Twoich potrzeb!

Jak widać, różne rodzaje lodówek turystycznych mają swoje plus i minusy, dlatego przed zakupem konkretnego modelu należy dobrze się zastanowić. Przede wszystkim należy odpowiedzieć na pytanie, jak często będziemy użytkowali urządzenie oraz w jaki warunkach będzie ona pracować? Nie ma potrzeby kupowania drogiej lodówki gazowej, gdy chcemy korzystać z urządzenia kilka razy do roku. Z drugiej strony, jeśli planujemy korzystać z lodówki stosunkowo często, to wymiana wkładów chłodzących może być kłopotliwa. Dlatego też, przy wyborze konkretnego modelu, warto kierować się jego uniwersalnością. Lepiej dołożyć trochę pieniędzy, ale otrzymać produkt, który będzie można wykorzystać w różnych okolicznościach.

Ale lodówka turystyczna wcale nie musi być droga! Wystarczy sprawdzić oferty uznanych sklepów internetowych, które oferują lodówki uznanych producentów w rozsądny cenach. W zakładce Lodówki turystyczne mogą Państwo zapoznać się z lodówkami turystycznymi uznanej marki Sapphire.