Sprzęt do gry w tenisa stołowego.

Tenis stołowy to jedna z najpopularniejszych dyscyplin sportu na świecie. Szczególnie dużą popularnością cieszy się w Azji, a w szczególności w Chinach, skąd pochodzą najlepsi zawodnicy. W Polsce sport ten zwykło nazywać się ping pongiem i również cieszy się sporą popularnością. Mecz ping ponga to, wbrew pozorom, bardzo intensywny trening całego ciała, a im bardziej doświadczeni gracz, tym intensywniejsza gra.

Sprzęt do tenisa stołowego.

Do gry w ping ponga wymagane są oczywiście niezbędne akcesoria - przede wszystkim stół pingpongowy. Jakie wymiary ma stół do tenisa stołowego? Stół o wymiarach olimpijskich to standardowy stół o wymiarach: długość 274 cm, szerokość 152,5 cm i wysokość 76 cm. Nieodłącznym elementem stołu pingpongowego jest siatka o wysokości 15,25 cm. Bardzo ważne jest, aby naciąg siatki był prawidłowy. Jak to sprawdzić? Wystarczy obciążyć środek siatki ciężarem równym 100 g. Siatka powinna wtedy opuścić się o maksymalnie 10 mm. Jeśli tak się stało, stół jest gotowy do gry.

Rakietka do tenisa stołowego to kluczowy element wyposażenia. Rakietka pingpongowa musi być dostosowana do indywidualnych potrzeb gracza i jego stylu gry. Jedni wolą paletki cięższe, inni lżejsze. Tak naprawdę nie ma wymagań odnośnie wymiarów rakietki. Najważniejsze, żeby okładzina paletki nie była większa od blatu deseczki. Jak zbudowana jest rakietka do ping ponga? Drewniana deseczka o różnej grubości oklejona (za pomocą klei wodnych) jest specjalną okładziną z podkładem wykonanym z gąbki. Bardzo istotną częścią rakietki jest rączka, która musi idealnie pasować do dłoni gracza oraz uwzględniać styl gry. W ping pongu stosuje się zasadniczo dwa chwyty – klasyczny, właściwy dla graczy z Europy i Ameryki, oraz piórkowy, stosowany przez Azjatów. Rakietki do pingponga dla gry amatorskiej mogą mieć różne kolor i wzory. Warto pamiętać, że do rozgrywek międzynarodowych dopuszczone są wyłącznie paletki o klasycznych kolorach, tj. biało-czarne.

Gra odbywa się za pomocą piłeczki do tenisa stołowego. Piłeczka pingpongowa może występować jedynie w dwóch kolorach – białym i pomarańczowym. Bardzo ważna jest średnica piłeczki, która musi wynosić 40 mm. Warto również przeprowadzić test, czy aby właściwości piłeczki spełniają normy. Piłeczka pingpongowa upuszczona z wysokości 30 cm winna odbyć się od stołu na wysokość przynajmniej 23 cm. Piłeczka do tenisa stołowego wykonana jest z celuloidu lub plastiku i powinna ważyć 2,7 grama. Piłeczki z reguły są sprzedawane w kompletach po 3 lub 6 sztuk. Oczywiście istnieje możliwość zakupu piłeczek w większych ilościach.

Strój do pingponga i inne akcesoria.

Bardzo ważny elementem jest strój gracza. Powinien być luźny i nie krępować ruchów. Strój składający się z krótkich spodenek oraz lekkiego, przewiewny podkoszulka gwarantuje dobrą wentylację oraz brak dodatkowego oporu do pokonania w czasie gry. To bardzo ważne, gdyż mecze tenisa stołowego wymagają zużycia dużej ilości energii. Warto również posiadać frotkę na nadgarstek, która pozwoli ocierać pot spływający z czoła.

Inne produkty nie są niezbędne do gry, ale w wypadku regularnego uprawiania tej dyscypliny sportu, warto zakupić profesjonalną torbę na sprzęt pingpongowy oraz bardzo praktyczny pokrowiec na rakietkę. Akcesoria te pozwolą uchronić sprzęt przez przypadkowymi uszkodzeniami. Jeśli posiadamy w domu stół do ping ponga, rozsądnym wyjściem jest również zakup jakiegoś pokrowca, który uchroni stół przed kurzem oraz brudem.


Tenis stołowy to sport, który można uprawiać właściwie w każdym wieku. To świetny sposób na zażycie nieco ruchu i poprawę kondycji. To również świetny sport dla całej rodziny. Rodzinne turnieje w ping ponga to nie tylko świetna zabawa dla wszystkich, ale również dobra metoda wychowawcza dla dzieci, ucząca zdrowej rywalizacji i aktywnego trybu życia.

Jeśli poszukują Państwo sportu dla całej rodziny, który nie wymaga wielkich nakładów finansowych i może być uprawiany w domu, to tenis stołowy jest jedną z opcji. W kategorii Tenis stołowy, ping pong prezentujemy kompleksowe wyposażenie do uprawiania tenisa stołowego w każdym stopniu zaawansowania.

Sprzęt do gry w tenisa stołowego.